دسته ها

آموزش استفاده از قوری نتی ( نتی پات) برای پاکسازی مجاری تنفسی

در تعالیم یوگا و در بخش کریا ها( پاک کننده ها)، روشی به نام جالانتی وجود دارد که به معنی شستشو با آب می باشد.نام قوری نتی یا نتی پات هم برگرفته از انتهای مان جالانتی است. جالانتی یکی از مهمترین شات کارما ها( شات کریا ها) است. شات کریاها تکنیک های تمیز کننده بدن در سیستم یوگا هستند.امروزه علم ثابت کرده بیشتر بیماری های مرتبط با بینی و گلو را تجمع آلودگی ها در مجاری بینی به وجود می آورد.

جالانتی کمک می کند تا با استفاده از قوری نتی یا نتی پات تمامی اضافات و ترشحات از مجاری بینی خارج شوند؛ سینوسها تمیز شده و تنفس بهبود یابد. وقتی که جالانتی به طور منظم انجام می شود، در بهبود بعضی از امراض تنفسی مثل آسم و برونشیت بسیار موثر است؛ همچنین جالا نتی از بروز میگرن جلوگیری می کند. انجام این کریا تنشهای ماهیچه های صورت را از بین می برد، اعصاب صورت را آرام می کند و ظاهری شاداب و زنده را به ارمغان می آورد. احساس تازگی بعد از انجام جالانتی، به شما کمک می کند تا در زمان احساس استرس و افسردگی بتوانید از این کریا کمک بگیرید.

آموزش استفاده از قوری نتی ( نتی پات) برای پاکسازی مجاری تنفسی

روش انجام :

۱ – قوری نتی یا نتی پات را از محلول آب نمک ولرم یا سرم فیزیولوژی ۹ درصد پر کنید.
۲ – در حالت ایستاده یا نشسته ، سر را به یک سمت (راست یا چپ) کج کنید، قوری را بالا آورده و لول? قوری را درون سوراخ بینی مخالف قرار دهید. با جابجائی اندکی ، محلول آب نمک از سوراخ بینی دیگر خارج خواهد شد.
۳ – زمانی که نیمی از محلول تمام شد، سر را صاف کرده و با بازدم های پی در پی اخلاط را خارج نموده و بینی را خشک کنید.
۴ – به همین روش مجرای دیگر را شستشو دهید. (انجام تمریناتی با بازدم های اصولی بعد از شستشو بسیار مهم است تا مجرای بینی به خوبی خشک شود و تمامی آب نمک خارج شود)
۵ – این تمرین را یک مرتبه در روز انجام دهید.

فوائد استفاده:
 

۱ – با پاکسازی مجاری بینی از ترشحات و خلط جریان تنفس بهتر انجام می شود.
۲ – در بیماری های سینوزیت، آلرژی ، آسم و برونشیت، سرما خوردگی ، ناراحتی های گوش و چشم و سر درد اثر درمانی دارد.

موارد منع و احتیاط:

۱ – افرادی که دچار گرفتگی بینی و پولیپ هستند این عمل را با مشورت پزشک انجام دهند.
۲ – کارشناسان زیبآذین توصیه میکند که جالانتی یا همان شستشو را با حضور یک مربی با تجربه و تحت نظر وی فراگیرید و سپس آن را در منزل انجام دهید ولی در صورت دسترسی نداشتن به مربی از روی کتاب آموزشی یا ویدئو های آموزشی زیر به ترتیب انجام دهید. چراکه روش صحیح انجام این کریا و تمرینات همراه با بازدم بعد از آن، از اهمیت زیادی برخوردارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای مشاهده و خرید انواع قوری نتی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید

 خرید قوری نتی

 

 

پیشنهاد مطالب مرتبط:

۱ دیدگاه برای این نوشته
رضا حسن لو

ممنون از مقاله آموزنده تون خیلی وسیله جالبیه حتما تهیه می کنم تاثیرش رو تست کنم

ارسال یک دیدگاه